folder Kategooria Estonia, vaba aeg
Prangli saar, Põhja-Eesti Pattaya
access_time 4 min. lugemine

Umbes 3500 aastat tagasi ilmus merest Prangli saar.

Prangli saart mainiti esimest korda 1387. aastal. Saarel on olnud sest ajast peale mitmeid erinevaid nimesid, nagu Wrangelsholm, Wrango, Pranglesaar ja teisigi.

Saare asukoht

Prangli saare puhul on tegemist Eesti kõige põhjapoolsema saarega, kus aastaringselt elatakse. Saar asub Põhja-Eestis, Viimsi vallas Soome lahes. Saar on suuruselt 6.62 ruutkilomeetrit.

Legend Pranglist

Prangli saar olevat olnud kunagi mereröövlite saar. Mereröövlid elasid kuusikus, aga et nendest lahti saada, põletati see maha. Kuusiku asemele kasvas hoopis männik. Mereröövlitel olevat olnud ka varandus, mida ei ole siiani leitud, kuid see arvati olevat maetud Kullamäe alla. See on ka saare kõrgeim punkt.

Elanikud

Kuna saar on üpris pisike, on ka elanike arv vastav. Kokku on elanikke saarel umbes 100. Põhja-Eestis ainulaadsena on Prangli saarel olnud püsiv asutus üle 600 aasta.

Loodus

Prangli saar on looduse nautimiseks suurepärane paik. Saare loodus on väga mitmekesine ning seega huvitav vaadata ja mööda saart viib rohkelt metsaradu. Prangli saar on kaetud ilusa loodusega. Suurel osal saarest on männik ja kivised alad. Kirdes on saar pigem liivase pinnasega, samuti idas. Lääne poolsel ajal on rohkem kivist pinnast.

Prangli saarel pesitseb 40 liiki erinevaid veelindusid.

Mida teha Prangli saarel?

Prangli saarele minnes ei ole vaja muretseda, kuna kõik eluks vajalik on saarel olemas: Prangli pood, raamatukogu, arstipunkt, restoran, kool, rahvamaja, postipunkt ning isegi muuseum.

Prangli saarte muuseum

Prangli saare ainuke muuseum asub Lääneotsa külas ja see tutvustab Prangli kultuuripärandit. Osa muuseumist asub Mardi talus, kus saab näha ajaloolisi võrgukuure ning teine osa asub Vanani talus, kus näidatakse Prangli saarte eluolu.

Gaasiauk

Pranglil avastati 1924. aastal gaasiauk, kuna viidi läbi naftaotsinguid. Nüüdseks on gaasiauk muutunud üheks Prangli saare vaatamisväärtustest.

Prangli Saare-Resto

Prangli Saare-resto annab võimaluse einestada Eesti põhjapoolseimas restoranis. Restoranist avaneb kaunis vaade merele. Restoranis saab korraldada erinevaid üritusi, nagu pulmad ja sünnipäevad.

Prangli Laurentsiuse kirik

Prangli Laurentsiuse kirik on ehitatud 1848. aastal puidust. Selle asukohaks on Lääneotsa küla.

Kultuuriüritused

Prangli saarel toimub selle suurusest hoolimata aastas mitmesuguseid kultuuriüritusi. Prangli laululaval, rahvamajas ja Sadamakuuris korraldatakse kontserte, lisaks peetakse suveteatrit Sadamakuuris.

Saaretuurid

Päevareisid Prangli saarele

Prangli saarele korraldatakse päevareise, mis saavad alguse Leppneeme sadamast või soovi korral Tallinna kesklinnast. Reisi viib läbi giid, kes tutvustab saare ajalugu, legende ja traditsioone. Näha saab Prangli loodust ja vaatamisväärsusi. Ekskursiooni käigus saab sõita veoauto kastis. Lõunat pakutakse turismitalus või restoranis.

Ekskursioonid veoautodega

Kuna saarele oma autoga minna ei saa, siis pakuvad kohalikud transporti oma autodega. Sealhulgas pakutakse ka ekskursioone veoautodega. Autoekskursioonile saab minna ka suure seltskonnaga. Giidi juhatusel vaadatakse üle Prangli vaatamisväärsused ja tutvutakse saare eluoluga.

Prangli saare majutus

Prangli saarel on oma suurusest hoolimata päris mitmeid majutusasutusi.

Prangli Kämping

Majandades ja kasutades kohalikku loodust säästlikult, tahab Prangli Kämping olla loodussõbralik puhkekeskus. Kümnesse kämpingumajja mahub kokku 40 inimest ning vajadusel on 10 lisakohta.

Prangli Mardi Puhketalu

Prangli Mardi Puhketalu võtab vastu puhkajaid nii suurte seltskondadena kui ka üksikreisijatena. Puhketalu teeb koostööd naabertaludega, mis tähendab, et kokku saab sinna majutada 100 inimest. Lisaks on võimalus õuel telkida.

Prangli Lõunaranna puhkekeskus

Prangli Lõunaranna puhkekeskus asub mere ääres. Külalisi majutatakse nii puhkemajakestesse kui ka tallu.

Prangli Turismiühistu

Prangli Turismiühistu Ülesaare Kämpingud asuvad sadama lähedal, vaid 10 minutilise jalutuskäigu kaugusel. Kämpinguid on 6 ning igasse mahutatakse 4 inimest.

Prangliranna Rannamaja

Lääneotsa külas asub puhkekeskus Prangliranna Rannamaja, kuhu mahub ööbima 6 inimest. Võimalus on juurde võtta 2 lisakohta ning suvel on lisaks veel 4 kohta teises majakeses.

Praaga talu puhkemaja

Praaga talu puhkemaja akendest avaneb vaade merele! Puhkama oodatakse nii gruppe kui üksikreisijaid.

Kuidas saada Prangli saarele?

Prangli saarega toimub ühendus Leppneeme ja Kelnase sadama vahel praamiga. Teekond on vaid 10 kilomeetrit pikk ja saar on hea ligipääsetavusega. Pilet on 8 € üks ots. Püsielanikele on odavam. Mõnikord saab auto praamile võtta, väga tihti on autokoht juba broneeritud. Tuuleliinid on piletiostu koht

Suvel saab saarelt rentida jalgrattaid, millega jõuab ühe päeva jooksul terve saare läbi sõita!

Reisiplaneerija travel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

Cancel Saada kommentaar