Viimased 20 aastat on eestlaste jaoks olnud kasvamise aeg. Nõukogude Liidust eraldumine tõi kaasa perioodi, mil majanduse ning riikliku julgeoleku kasvatamise kõrvalt tuli tegelema hakata eriorganisatsioonide ning enda riigi ning toodangu turustamisega välisriikidesse. Mis puudutab digitaalse vundamendi loomist, siis tol ajal riigivõimu omavad isikud tegid riskantseid otsuseid, mis nüüdseks on ennast ära tasunud mitmekordselt. Eesti kui Euroopa oma Silicon Valley on vaid üks vähestest kirjeldustest, kuidas välismaa meedia Eestit kirjeldab.
Startup Eesti
Startup paradise ehk idufirmade paradiis ja kõige digitaliseeritum riik maailmas – slooganid mis kajastuvad pea igas välismeedia blogi artiklites või uudistesaates. Riik toetab ettevõtlikke kodanikke ning väikeärisid, pakkudes võimalust end turustada suuremalt väljaspool riigipiire ning aitab julgelt kaasa äriga seotud teemadel ning kaitsel. Tehnoloogia erinevad kasutamisvõimalused on limiteerimata ning kuna 99% teenustest on niigi kättesaadavad juba digitaalselt, ei pea startup’iga alustav tiim rinda pistma kohutava bürokraatiaga. Nii säilib julgus ning tahe jätkata unistuste ning ideede täideviimisel.
Eestlased on end parimal tehnoloogilisel tasemel näidanud juba alates Skype turule toomisest. Suhtlusvahendite ja programmide loomisel on meeles peetud põhimõtet, et suhtlus oleks võimalik kusiganes ning kellega iganes. Kuna ka Hotmail on alustatud eestlaste poolt, ei ole vaja panna kahtluse alla inimeste võimekus mõelda kastist väljapoole. Noored saavad oma teadmised juba koolist ning algklassidest alates on võimalik õppida erinevaid oskusi veebis toimetamiseks, hiljem ka programeerimist. Eesti riik toetab haridusüksusi ning võimaldab lastel ja noortel omandada haridus tasuta.
Rahastus kui edasiarendav põhivara seob omavahel investorid ning tarkvara loojaid. Paljud ükssarvik startupid on oma rahastuse teeninud investeerijatelt, kes ühel või teisel moel on oma kasumid teeninud riske seades börsiturul või ülemaailmselt tuntuks saades.
Eesti Startup firmad, kes on kasvanud just tänu välisinvestoritele on
- Transferwise ehk Wise
- Pipedrive
- Nortal
- Taxify ehk Bolt
- Skype ehk Microsoft
Skypega seotud huvi ning tõeline edulugu inspireerib välisinvestoreid investeerima oma raha just Eesti idufirmadesse, sest juba järgmisest uuest rakendusest või eestlaste poolt loodud tarkvarast võib saada järgmine maailmaturgu vallutav üksiksarv.
Suurimate investeerijate hulka kuuluvad seni
● Sir Richard Branson
● Peter Thiel
● Ron Conway
● Timothy Draper
● Shakil Khan
● Dave McClure
● Robin Klein & Saul Klein
● Redpoint Ventures
● Index Ventures
● 500 Startups
● Seedcamp
● Intel Capital
● Charles River Ventures
● Matrix Partners
Eelmine Järgmine